Ekonomi

Dolar/TL 26,96’dan işlem görüyor

Haftaya yatay bir seyirle başlayan Dolar/TL, 26.9580 seviyelerinde işlem görüyor.

Cuma günü yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışının yüzde 0,8 üzerinde 26,9696’dan kapattı.

Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan Dolar/TL, 10.15 itibarıyla önceki kapanışının hemen altında 26.9580’de işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 30.0510’dan, yüzde 0.1 değer kazanarak 34.7110’dan satılıyor.

Geçen haftanın son gününde yüzde 0,3 artışla günü 101,1 seviyesinde tamamlayan dolar endeksi şu anda bir önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 101 seviyesinde yer alırken, euro/dolar paritesi bu dakikalarda yüzde 0,1 artışla 1,11240 seviyesinde yer alıyor.

Analistler, ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklanacağı haftaya yatırımcıların temkinli başladığını belirterek, enflasyon ve durgunluk ikileminin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiğini belirtti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacak para politikası kararları ve toplantı sonrası Fed Lideri Jerome Powell’ın yönlendirmesinin yatırımcıların odağına yerleştirildiğini, Banka’nın bu toplantının prestijiyle “şahin” adımlarına son verip vermeyeceği konusunda hala soru işaretleri olduğunu söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, 20 Eylül’de yapılacak toplantıda politika faizinin yüzde 81 olasılıkla sabit tutulacağı öngörülüyor.

Analistler, yurt içi gözün bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrildiğini belirterek, Erkan’ın sözlü yönlendirmesinden gelen mesajların yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceğini vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, dolar endeksinde 100 ve 99 seviyelerinin teknik olarak dayanak noktası, 102 seviyesinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

haber-terme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu